Factory Price Yellow Green Vinyl Polyester PVC Waterproof Jacket Pants Rainsuituniform Workwear
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$2.99
500+
0500
End
Key attributes
Customization
Available
Style
Waterproof Workwear Suit
Age Group
Adult
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
WS23303
Size
M-Xxxl/ Customized
Usage
for Working
Disposable
Non-Disposable
Raincoat Capacity
Single
Reflective Strip
Without Reflective Strip
Material
Polyester Coated PVC
Application
for Working
Certification
CE, EN343, SASO, REACH
Design
ODM/OEM
Color
All
Sample
Can Provide
Moq
500PCS
Transport Package
1PC/PE Bag, 100PCS/Carton
Specification
customized
Trademark
HEJIN
Origin
Hebei China
Hs Code
6201110010
Production Capacity
50000pieces Per Year
Package Size
30.00cm * 30.00cm * 30.00cm
Package Gross Weight
6.000kg
Material:
Polyester Coated PVC Custom Logo Rain coat
Size:
M/L/XL/2XL/3XL
Thickness:
0.26-0.45mm
Color:
can be yellow,dark green,orange,lime,blue,fluorescent green,etc.
Logo:
Customized
Packing:
1 pc rain coat with 1 clear bag or customerized
Sample Time:
2-7 days,stock sample free offered
Production Time:
20-30 days
Moq:
500 pcs
Payment Terms:
T/T,L/C at sight,Western Union
| Customization | Available |
|---|---|
| Style | Waterproof Workwear Suit |
| Age Group | Adult |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | WS23303 |
| Size | M-Xxxl/ Customized |
| Usage | for Working |
| Disposable | Non-Disposable |
| Raincoat Capacity | Single |
| Reflective Strip | Without Reflective Strip |
| Material | Polyester Coated PVC |
| Application | for Working |
| Certification | CE, EN343, SASO, REACH |
| Design | ODM/OEM |
| Color | All |
| Sample | Can Provide |
| Moq | 500PCS |
| Transport Package | 1PC/PE Bag, 100PCS/Carton |
|---|---|
| Specification | customized |
| Trademark | HEJIN |
| Origin | Hebei China |
| Hs Code | 6201110010 |
| Production Capacity | 50000pieces Per Year |
| Package Size | 30.00cm * 30.00cm * 30.00cm |
| Package Gross Weight | 6.000kg |
| Material: | Polyester Coated PVC Custom Logo Rain coat |
| Size: | M/L/XL/2XL/3XL |
| Thickness: | 0.26-0.45mm |
| Color: | can be yellow,dark green,orange,lime,blue,fluorescent green,etc. |
| Logo: | Customized |
| Packing: | 1 pc rain coat with 1 clear bag or customerized |
| Sample Time: | 2-7 days,stock sample free offered |
| Production Time: | 20-30 days |
| Moq: | 500 pcs |
| Payment Terms: | T/T,L/C at sight,Western Union |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Jinzhou City Hejin Clothing Co., Ltd.
