Premium Modal Air Layer Casual Hooded Sports Jacket and Trousers Set
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$23.42
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Age
Adults
Feature
Body Shape, Breathable, Moisture-Wicking, Quick-Drying, Rip-Stop, Skin-Friendly,4-Dimensional Elastic Stretching
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
XY0207
Gender
Women's
Material
50% Modal 43%Polyamide 7% Elastane
Pattern
Pure Colour
Item Count (Of A Consignment Etc)
1set/2PCS
Popular Elements
Simple
Pattern Type
Solid
7-Day Express Proofing
Support
Fabric Grammage
220g
Process
Seamed
Provinces
Guangdong
Needle Checking Process
Yes
Decor
None
Transport Package
1 PCS/ OPP+Carton Box
Specification
24 x 35 x 1.2cm
Trademark
XYGYM
Origin
China
Production Capacity
500000
Package Size
24.00cm * 35.00cm * 1.00cm
Package Gross Weight
300.000kg
Size
S/M/L/XL/XL 4 different size As per pic showed
Color
5 Colors in Stock for choosing
Logo
Non Logo
Moq
1 Piece from stock
Sample Time
Around 3-5 working days after payment received
Production Time
Around 15-25 days after sample approval,it depends on the quantity
Remark
Our products are made bespoke to your specifications.
Top Size
S
Length
56
Bust
88
Hemline
88
Sleeve Length
74
Zips
58
Pants Size
S
Hip
112
Waistline
64
Cuff
27
Weight (Kg)
40
155
S
160
S
165
S
170
S
175
S
| Customization | Available |
|---|---|
| Age | Adults |
| Feature | Body Shape, Breathable, Moisture-Wicking, Quick-Drying, Rip-Stop, Skin-Friendly,4-Dimensional Elastic Stretching |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | XY0207 |
| Gender | Women's |
| Material | 50% Modal 43%Polyamide 7% Elastane |
| Pattern | Pure Colour |
| Item Count (Of A Consignment Etc) | 1set/2PCS |
| Popular Elements | Simple |
| Pattern Type | Solid |
| 7-Day Express Proofing | Support |
| Fabric Grammage | 220g |
| Process | Seamed |
| Provinces | Guangdong |
| Needle Checking Process | Yes |
| Decor | None |
| Transport Package | 1 PCS/ OPP+Carton Box |
| Specification | 24 x 35 x 1.2cm |
| Trademark | XYGYM |
| Origin | China |
| Production Capacity | 500000 |
| Package Size | 24.00cm * 35.00cm * 1.00cm |
| Package Gross Weight | 300.000kg |
|---|---|
| Size | S/M/L/XL/XL 4 different size As per pic showed |
| Color | 5 Colors in Stock for choosing |
| Logo | Non Logo |
| Moq | 1 Piece from stock |
| Sample Time | Around 3-5 working days after payment received |
| Production Time | Around 15-25 days after sample approval,it depends on the quantity |
| Remark | Our products are made bespoke to your specifications. |
| Top Size | S |
| Length | 56 |
| Bust | 88 |
| Hemline | 88 |
| Sleeve Length | 74 |
| Zips | 58 |
| Pants Size | S |
| Hip | 112 |
| Waistline | 64 |
| Cuff | 27 |
| Weight (Kg) | 40 |
| 155 | S |
| 160 | S |
| 165 | S |
| 170 | S |
| 175 | S |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Shenzhen Xyz Technology Ltd.
