Lightweight UV Protection Sports Jacket with Breathable Hood
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$17.01
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Age
Adults
Feature
Anti-UV, Body Shape, Breathable, Moisture-Wicking, Quick-Drying
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
XY3043
Gender
Women's
Material
90% Polyamide+10% Elastane
Pattern
Pure Colour
Stock Color
5 Colors Can Be Choose
Sample Time
1-3days for Stock
Moq
1PC Only for Our Stock
Advantage
Stock for Fast Delivery
Functionality
Quick-Drying, Breathable, UV Protection
Style
Climbing/Mountaineering, Traveling, Hiking, Biking
Shape
Loose-Fitting
Pattern Types
Solid
Item Count
2PCS /Set
Straps Style
Hooded
Popular Elements
Hooded Zipper/Drawstring Hem
Sun Protection Factor
Upf50+
Transport Package
Standard Packing for Long Distance Transportation
Specification
24 x 35 x 1cm
Trademark
xygym
Origin
China
Production Capacity
50000
Package Size
24.00cm * 35.00cm * 1.00cm
Package Gross Weight
2.600kg
Coat
COAT LENGTH
S/8
55
M/10
56
L/12
57
Xl/14
58
Skirt
LENGTH
Size
S/M/L/XL/XL 4 different size As per pic showed
Color
5 Colors in Stock for choosing
Logo
Non Logo
Production Time
Around 15-25 days after sample approval,it depends on the quantity
Remark
Our products are made bespoke to your specifications.
| Customization | Available |
|---|---|
| Age | Adults |
| Feature | Anti-UV, Body Shape, Breathable, Moisture-Wicking, Quick-Drying |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | XY3043 |
| Gender | Women's |
| Material | 90% Polyamide+10% Elastane |
| Pattern | Pure Colour |
| Stock Color | 5 Colors Can Be Choose |
| Sample Time | 1-3days for Stock |
| Moq | 1PC Only for Our Stock |
| Advantage | Stock for Fast Delivery |
| Functionality | Quick-Drying, Breathable, UV Protection |
| Style | Climbing/Mountaineering, Traveling, Hiking, Biking |
| Shape | Loose-Fitting |
| Pattern Types | Solid |
| Item Count | 2PCS /Set |
| Straps Style | Hooded |
| Popular Elements | Hooded Zipper/Drawstring Hem |
|---|---|
| Sun Protection Factor | Upf50+ |
| Transport Package | Standard Packing for Long Distance Transportation |
| Specification | 24 x 35 x 1cm |
| Trademark | xygym |
| Origin | China |
| Production Capacity | 50000 |
| Package Size | 24.00cm * 35.00cm * 1.00cm |
| Package Gross Weight | 2.600kg |
| Coat | COAT LENGTH |
| S/8 | 55 |
| M/10 | 56 |
| L/12 | 57 |
| Xl/14 | 58 |
| Skirt | LENGTH |
| Size | S/M/L/XL/XL 4 different size As per pic showed |
| Color | 5 Colors in Stock for choosing |
| Logo | Non Logo |
| Production Time | Around 15-25 days after sample approval,it depends on the quantity |
| Remark | Our products are made bespoke to your specifications. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Shenzhen Xyz Technology Ltd.
