4-Way Stretchable Softshell Jacket Men Jacket Outdoor Waterproof Windproof Breathable
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$9.90
1,000+
01,000
End
Key attributes
Customization
Available
Age
Adults
Feature
Breathable, Waterproof, Windbreak
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
JF1601
Gender
Men's
Material
Polyester
Pattern
Solid Colour
Waterproof
5000mm
Breathable
500MVP
Water-Repellent
Grade 4
Fabric
4-Way Stretchable
Pocket
Multi-Pocket
Transport Package
Polybag, Carton
Specification
S-3XL
Trademark
Customized
Origin
China
Hs Code
62113390
Production Capacity
20000PCS/Month
Package Size
60.00cm * 40.00cm * 40.00cm
Package Gross Weight
15.000kg
Description
4-way stretchable softshell jacket water-repellent waterproof breathable
Art. No.
JF1601
Composition
Outer: 94% polyester - 6% elastane 4-way stretch
Function
Breathable 500 mvp Waterproof 5000 mm Water-repellent
Details
1 chest pocket,2 side pocket, elastic drawcord bottom
Size
S-M-L-XL-XXL-3XL
Moq
1000pcs
Sample Time
15 days
| Customization | Available |
|---|---|
| Age | Adults |
| Feature | Breathable, Waterproof, Windbreak |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | JF1601 |
| Gender | Men's |
| Material | Polyester |
| Pattern | Solid Colour |
| Waterproof | 5000mm |
| Breathable | 500MVP |
| Water-Repellent | Grade 4 |
| Fabric | 4-Way Stretchable |
| Multi-Pocket | |
| Transport Package | Polybag, Carton |
| Specification | S-3XL |
|---|---|
| Trademark | Customized |
| Origin | China |
| Hs Code | 62113390 |
| Production Capacity | 20000PCS/Month |
| Package Size | 60.00cm * 40.00cm * 40.00cm |
| Package Gross Weight | 15.000kg |
| Description | 4-way stretchable softshell jacket water-repellent waterproof breathable |
| Art. No. | JF1601 |
| Composition | Outer: 94% polyester - 6% elastane 4-way stretch |
| Function | Breathable 500 mvp Waterproof 5000 mm Water-repellent |
| Details | 1 chest pocket,2 side pocket, elastic drawcord bottom |
| Size | S-M-L-XL-XXL-3XL |
| Moq | 1000pcs |
| Sample Time | 15 days |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Shijiazhuang Jointfun Import&Export Trade Co., Ltd.
