RM152 New High Quality Workwear High Visibility Reflective Safety Jacket
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$2.45
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Reflective Material Type
Reflective Fabric
Material
100%Polyester
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
RM152
Application
Road Signs
Color
Yellow
Size
S-XXXL
Top Fly
Hook and Loop,Zipper for Choice
Reflective Tape
5cm(2")High Visibility
Material Quality Standard
CE En471,Class2
Vest Quality Standard
CE En1150
Style
Safety Relfective Jacket
Transport Package
1PC Per Polybag, 50PCS Per Carton
Specification
std
Trademark
Welwork
Origin
Ningbo, China
Hs Code
6211339099
Production Capacity
30000PCS/Month
Package Size
30.00cm * 20.00cm * 20.00cm
Package Gross Weight
2.000kg
Art No.
RM152
Material Weight
110g/sqm
Neck Lable
OEM
Design
Two bottom pockets wth flap
Logo Printing
OEM
Quality Standard
CE EN 471, CLASS2
Packing
Usual 1pc per polybag, 100pcs per carton
Carton Size
45*25*40cm
Moq
normal color 1000PCS, special color: 3000pcs
| Customization | Available |
|---|---|
| Reflective Material Type | Reflective Fabric |
| Material | 100%Polyester |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | RM152 |
| Application | Road Signs |
| Color | Yellow |
| Size | S-XXXL |
| Top Fly | Hook and Loop,Zipper for Choice |
| Reflective Tape | 5cm(2")High Visibility |
| Material Quality Standard | CE En471,Class2 |
| Vest Quality Standard | CE En1150 |
| Style | Safety Relfective Jacket |
| Transport Package | 1PC Per Polybag, 50PCS Per Carton |
| Specification | std |
|---|---|
| Trademark | Welwork |
| Origin | Ningbo, China |
| Hs Code | 6211339099 |
| Production Capacity | 30000PCS/Month |
| Package Size | 30.00cm * 20.00cm * 20.00cm |
| Package Gross Weight | 2.000kg |
| Art No. | RM152 |
| Material Weight | 110g/sqm |
| Neck Lable | OEM |
| Design | Two bottom pockets wth flap |
| Logo Printing | OEM |
| Quality Standard | CE EN 471, CLASS2 |
| Packing | Usual 1pc per polybag, 100pcs per carton |
| Carton Size | 45*25*40cm |
| Moq | normal color 1000PCS, special color: 3000pcs |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
NINGBO WELWORK PPE CO., LTD.
