High Quality Low-Cost Remarkable Smooth Fashion Outdoor Hooded Men Duck Down Jacket Winter
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$8.00-16.00
500+
0500
End
Key attributes
Customization
Available
Size
Free Size
Applicable User
Adults
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
SM2014516C
Gender
Women
Logo
Accept OEM&ODM
Moq
500 PCS
Factory
Yes
Group
Down Jacket
Tpye
Zipper
Hood
Yes
Transport Package
60*40*40cm
Specification
12Kg
Trademark
SHEPHERD DIARIES
Origin
Hubei, China (Mainland)
Package Size
30.00cm * 40.00cm * 20.00cm
Package Gross Weight
2.000kg
Stretchy:
Contrast with knit fabric with brushed backing, make you freely raise your arm and not bulky.
Insulated:
Quilted padding offer reliable warmth in cold conditions.
Functional Design:
Elastic binding at cuffs and bottom for a flexible fit, and multiple zipper pockets for daily convenience.
Versatile Use:
Suitable for outdoor activities, daily wear, and urban commuting.
Customization Options:
OEM/ ODM both are welcome,customize size, colors, fabric, pocket layouts, and branding.
Flexible Moq:
Outdoor performance factories could be low MOQ and cost-effective solution for you.
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | Free Size |
| Applicable User | Adults |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | SM2014516C |
| Gender | Women |
| Logo | Accept OEM&ODM |
| Moq | 500 PCS |
| Factory | Yes |
| Group | Down Jacket |
| Tpye | Zipper |
| Hood | Yes |
|---|---|
| Transport Package | 60*40*40cm |
| Specification | 12Kg |
| Trademark | SHEPHERD DIARIES |
| Origin | Hubei, China (Mainland) |
| Package Size | 30.00cm * 40.00cm * 20.00cm |
| Package Gross Weight | 2.000kg |
| Stretchy: | Contrast with knit fabric with brushed backing, make you freely raise your arm and not bulky. |
| Insulated: | Quilted padding offer reliable warmth in cold conditions. |
| Functional Design: | Elastic binding at cuffs and bottom for a flexible fit, and multiple zipper pockets for daily convenience. |
| Versatile Use: | Suitable for outdoor activities, daily wear, and urban commuting. |
| Customization Options: | OEM/ ODM both are welcome,customize size, colors, fabric, pocket layouts, and branding. |
| Flexible Moq: | Outdoor performance factories could be low MOQ and cost-effective solution for you. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Hubei Yuyuan Garments Co., Ltd.
