2021 New Styles High Quality Waterproof Windbreaker Insulated Winter Men's Jackets Coats Down Filled Jackets Men
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$102.80
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Size
S, Customized Size
Feature
Waterproof, Breathable, Waterproof
Model No.
TA19693
Gender
Men
Season
Winter, Winter Autumn
Hooded
Yes
Service
Custom OEM ODM
Logo
Customize Logo Acceptable
Moq
1 PCS
Thickness
Thick
Outerwear Type
Down Coats
Product Type
Hooded Coats
Decoration
Zippers
Down Weight
150g-200g
Closure Type
Zipper
Sleeve Style
Regular
7 Days Sample Order Lead Time
Support
Available Quantity
2000
Keywords
Outdoor Wear Coat
Delivery
3-15 Days
Color
Black
Style
Jackets, Overcoat
Type
Regular
Trademark
TANBOER
Origin
China
Production Capacity
200000 Piece/Pieces Per Month
Insulation(Downcontent)
90% Duck Down 10% feather (it can be customized)
Fill Power
700+cubic inch per Oz
Fur
No Fur
Shell Fabric
87% nylon 13% spandex
Inside Fabric
100% polyester
Jacket Length
89-95 cm ( it can be customized)
Shoulder
48-55 cm ( it can be customized)
400-500
Medium
500-550
Good
550-750
Very Good
750-900
Excellent
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | S, Customized Size |
| Feature | Waterproof, Breathable, Waterproof |
| Model No. | TA19693 |
| Gender | Men |
| Season | Winter, Winter Autumn |
| Hooded | Yes |
| Service | Custom OEM ODM |
| Logo | Customize Logo Acceptable |
| Moq | 1 PCS |
| Thickness | Thick |
| Outerwear Type | Down Coats |
| Product Type | Hooded Coats |
| Decoration | Zippers |
| Down Weight | 150g-200g |
| Closure Type | Zipper |
| Sleeve Style | Regular |
| 7 Days Sample Order Lead Time | Support |
| Available Quantity | 2000 |
| Keywords | Outdoor Wear Coat |
|---|---|
| Delivery | 3-15 Days |
| Color | Black |
| Style | Jackets, Overcoat |
| Type | Regular |
| Trademark | TANBOER |
| Origin | China |
| Production Capacity | 200000 Piece/Pieces Per Month |
| Insulation(Downcontent) | 90% Duck Down 10% feather (it can be customized) |
| Fill Power | 700+cubic inch per Oz |
| Fur | No Fur |
| Shell Fabric | 87% nylon 13% spandex |
| Inside Fabric | 100% polyester |
| Jacket Length | 89-95 cm ( it can be customized) |
| Shoulder | 48-55 cm ( it can be customized) |
| 400-500 | Medium |
| 500-550 | Good |
| 550-750 | Very Good |
| 750-900 | Excellent |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Tanboer Group Co., Ltd.
