Zara Order Vertical Stripes Tr Weft Stretch Polyester Fabric for Uniform/Blazer/Pants
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$2.00
1,000+
01,000
End
Key attributes
Customization
Available
Type
Synthetic Fiber Fabric
Pattern
Striped
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
HLTR22075
Feature
Waterproof, Anti-Static
Weight
200GSM
Width
150cm
Recycle Polyester
Yes
Recycle Elastane
Yes
Sustainable Viscose
Yes
Transport Package
Fabric in Roll with Plastic Bag
Specification
74%polyester 20%rayon 6%spandex
Trademark
Customized
Origin
China
Package Size
150.00cm * 30.00cm * 30.00cm
Package Gross Weight
25.000kg
Lead Time
15 days (1 - 1000 Meters) To be negotiated ( > 1000 Meters)
Material
synthetic
Type(Construction)
40/2*40/2+40D
Mcq
1500 yards
S/O
7days
Usage
garment
Sample
A4 fabric swatch/ yardage available
Port
Shanghai /Ningbo/Shenzhen
Deliver Time
Delivery time is around 20-25days after the LID confirmed
Packing Style
Roll packing
Packing Details
Paper tube inside and PE bag, PA woven bag outside
Payment Terms
T/T,L/C at sight, other terms should be confirmed in advance Normally it is TT payment with 30% deposit in advance after PI placed, and 70% balance against copy of B/L or AWB.
Advantages
1. Owning dyeing and finish factory with advanced technology for 15 years, could delivery goods asap. Enjoy a good market in Europe-America area.
| Customization | Available |
|---|---|
| Type | Synthetic Fiber Fabric |
| Pattern | Striped |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | HLTR22075 |
| Feature | Waterproof, Anti-Static |
| Weight | 200GSM |
| Width | 150cm |
| Recycle Polyester | Yes |
| Recycle Elastane | Yes |
| Sustainable Viscose | Yes |
| Transport Package | Fabric in Roll with Plastic Bag |
| Specification | 74%polyester 20%rayon 6%spandex |
| Trademark | Customized |
| Origin | China |
|---|---|
| Package Size | 150.00cm * 30.00cm * 30.00cm |
| Package Gross Weight | 25.000kg |
| Lead Time | 15 days (1 - 1000 Meters) To be negotiated ( > 1000 Meters) |
| Material | synthetic |
| Type(Construction) | 40/2*40/2+40D |
| Mcq | 1500 yards |
| S/O | 7days |
| Usage | garment |
| Sample | A4 fabric swatch/ yardage available |
| Port | Shanghai /Ningbo/Shenzhen |
| Deliver Time | Delivery time is around 20-25days after the LID confirmed |
| Packing Style | Roll packing |
| Packing Details | Paper tube inside and PE bag, PA woven bag outside |
| Payment Terms | T/T,L/C at sight, other terms should be confirmed in advance Normally it is TT payment with 30% deposit in advance after PI placed, and 70% balance against copy of B/L or AWB. |
| Advantages | 1. Owning dyeing and finish factory with advanced technology for 15 years, could delivery goods asap. Enjoy a good market in Europe-America area. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Zhejiang Hongli Group Co., Ltd.
