Made From Recycled Plastic Bottle Taffeta Lining Fabric for Blazer
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$0.72-1.50
1,500+
01,500
End
Key attributes
Customization
Available
Technics
Woven
Width
57/58''
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
recycled taffeta
Weight
48GSM
Style
Plain
Application
Garment, Jacket,Coat
Function
Waterproof
Material
100% Recycled Polyester
Thickness
Light Weight
Finish
Solid Dye
Color
Customized Color
Sample
Free Sample,Freight Collect
Payment
Tt/LC
Mcq
1500m
Type
Taffeta Fabric
Transport Package
Plastic Package
Specification
210T
Trademark
none
Origin
China
Package Size
1.50cm * 0.30cm * 0.30cm
Package Gross Weight
32.000kg
Fabric Name:
Made from Recycled Plastic Bottle Taffeta 100% Polyester Recycled Plastic Lining Taffeta Fabric For Blazer
Material:
100% recycled polyester
Width:
57/58"
Sample:
Free but charge freight cost
Usage:
Jackets, mountaineering suits, ski suits, outdoor suits
Color:
Can be customized
Moq:
1500 Meter
Delivery Time:
15-30 Days
Packing:
Roll packaging, or according to customer requirements
Weight:
48gsm
| Customization | Available |
|---|---|
| Technics | Woven |
| Width | 57/58'' |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | recycled taffeta |
| Weight | 48GSM |
| Style | Plain |
| Application | Garment, Jacket,Coat |
| Function | Waterproof |
| Material | 100% Recycled Polyester |
| Thickness | Light Weight |
| Finish | Solid Dye |
| Color | Customized Color |
| Sample | Free Sample,Freight Collect |
| Payment | Tt/LC |
| Mcq | 1500m |
| Type | Taffeta Fabric |
|---|---|
| Transport Package | Plastic Package |
| Specification | 210T |
| Trademark | none |
| Origin | China |
| Package Size | 1.50cm * 0.30cm * 0.30cm |
| Package Gross Weight | 32.000kg |
| Fabric Name: | Made from Recycled Plastic Bottle Taffeta 100% Polyester Recycled Plastic Lining Taffeta Fabric For Blazer |
| Material: | 100% recycled polyester |
| Width: | 57/58" |
| Sample: | Free but charge freight cost |
| Usage: | Jackets, mountaineering suits, ski suits, outdoor suits |
| Color: | Can be customized |
| Moq: | 1500 Meter |
| Delivery Time: | 15-30 Days |
| Packing: | Roll packaging, or according to customer requirements |
| Weight: | 48gsm |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Shanghai Keji Textile Co., Ltd.
