American Retro Embroidery Locomotive Graphic Print Summer Short Sleeved Men Shirt Streetwear
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$15.98
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Material
Cotton
Collar Style
Polo Neck
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
TUOYI
Feature
Breathable, Moisture Absorption
Sleeve Style
Short Sleeve
Pattern
Embroidered
Sleeve Shape
Raglan Sleeve
Technics
Woven
Season
Summer
Color
Mixed Color
Printing Methods
Digital Printing
Gender
Men
Pattern Type
Solid
Shirt Technics
Yarn Dyed
7 Days Sample Order Lead Time
Support
Shirts Type
Casual Shirts
Needle Detection
Yes
Supply Type
OEM Service
Shirt Feature
Anti-Pilling, Anti-Shrink, Anti-Wrinkle, Breathabl
Closure Type
Single Breasted
Collar
Turn-Down Collar
Fabric Type
Poplin
Brand Name
Tuoyi
Age Group
Adult
Sleeve Length(Cm)
Short
Specification
0.65kg
Trademark
OEM
Origin
Dongguan, China
Hs Code
6103320000
Production Capacity
100000
Package Size
45.00cm * 35.00cm * 8.00cm
Package Gross Weight
0.650kg
Size
XXS-XXXL,any customized sizes
Bulk Production Lead Time
25-35 days after receiving deposit
Service
OEM & ODM
Label & Logo
Cutomized can be accepted
| Customization | Available |
|---|---|
| Material | Cotton |
| Collar Style | Polo Neck |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | TUOYI |
| Feature | Breathable, Moisture Absorption |
| Sleeve Style | Short Sleeve |
| Pattern | Embroidered |
| Sleeve Shape | Raglan Sleeve |
| Technics | Woven |
| Season | Summer |
| Color | Mixed Color |
| Printing Methods | Digital Printing |
| Gender | Men |
| Pattern Type | Solid |
| Shirt Technics | Yarn Dyed |
| 7 Days Sample Order Lead Time | Support |
| Shirts Type | Casual Shirts |
| Needle Detection | Yes |
|---|---|
| Supply Type | OEM Service |
| Shirt Feature | Anti-Pilling, Anti-Shrink, Anti-Wrinkle, Breathabl |
| Closure Type | Single Breasted |
| Collar | Turn-Down Collar |
| Fabric Type | Poplin |
| Brand Name | Tuoyi |
| Age Group | Adult |
| Sleeve Length(Cm) | Short |
| Specification | 0.65kg |
| Trademark | OEM |
| Origin | Dongguan, China |
| Hs Code | 6103320000 |
| Production Capacity | 100000 |
| Package Size | 45.00cm * 35.00cm * 8.00cm |
| Package Gross Weight | 0.650kg |
| Size | XXS-XXXL,any customized sizes |
| Bulk Production Lead Time | 25-35 days after receiving deposit |
| Service | OEM & ODM |
| Label & Logo | Cutomized can be accepted |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Dongguan Tuoyi Clothing Co., Ltd.
