Factory Wholesale Cheap Long Sleeve Hoodie T-Shirt Crop Top Hoodies
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$13.45
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Size
Free
Color
Brown
Model No.
TP300918B
Hood Type
Fixed
Material
Viscose/Polyester/Spandex Blend
Sleeve Length
Long Sleeve
Fabric Weight
280~340GSM
Gender
Women's
Season
Spring / Autumn
Age Group
Adults
Type
Hoody
Feature
Breathable
Style
Casual
Suitable For
Casual Wear
Transport Package
1 PC/Poly Bag, 36 PCS/Carton
Specification
57*37*44cm one carton
Trademark
OEM
Origin
Jiangxi, China
Hs Code
6101200010
Production Capacity
400, 000
Standard Asia Men Size
S
Chest Width (Inch)
38
Body Length (Cm)
69
Standard Europe Men Size
S
1/2 Chest Width (Cm)
50
Standard Usa Men Size
S
1/2 Chest Width (Inch)
18
Body Length (Inch)
27
Standard Russia Men Size
S
Main Products
T-shirt,Polo shirt,Hoody,Sweatshirt,Jacket,Tank top.
Fabric
100% cotton,100% polyester,CVC 65/35,TC 65/35,CVC 60/40,Fleece ,etc( As per customer's request.)
Weight
100g to 340gsm( As per customer's request.)
Printing
Water printing,rubber printing, heat transfer, flocking printing , Applique, Embroidery, sublimation heat transfer,etc.
Port
Shenzhen
Shrinkage
As per your needs(<5%,5%-7%,7%-9%)
Age Group/Gender
Can customize for all ages, both male and female
Certificate
ISO 9001,Burgking,Organic, AZO free
Lead Time
Usually 30 work days more or less (According to quantity of your order)
Package
1 pc/poly bag; Carton Size:60*50*45cm (We can pack as per customer's requirement.)
Payment Terms
EXW, FOB,CIF
Payment
T/T, Western Union, L/C at sight
Sample
1. Sample price: we will refund the sample fee if you place an order with us.
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | Free |
| Color | Brown |
| Model No. | TP300918B |
| Hood Type | Fixed |
| Material | Viscose/Polyester/Spandex Blend |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Fabric Weight | 280~340GSM |
| Gender | Women's |
| Season | Spring / Autumn |
| Age Group | Adults |
| Type | Hoody |
| Feature | Breathable |
| Style | Casual |
| Suitable For | Casual Wear |
| Transport Package | 1 PC/Poly Bag, 36 PCS/Carton |
| Specification | 57*37*44cm one carton |
| Trademark | OEM |
| Origin | Jiangxi, China |
| Hs Code | 6101200010 |
| Production Capacity | 400, 000 |
| Standard Asia Men Size | S |
| Chest Width (Inch) | 38 |
|---|---|
| Body Length (Cm) | 69 |
| Standard Europe Men Size | S |
| 1/2 Chest Width (Cm) | 50 |
| Standard Usa Men Size | S |
| 1/2 Chest Width (Inch) | 18 |
| Body Length (Inch) | 27 |
| Standard Russia Men Size | S |
| Main Products | T-shirt,Polo shirt,Hoody,Sweatshirt,Jacket,Tank top. |
| Fabric | 100% cotton,100% polyester,CVC 65/35,TC 65/35,CVC 60/40,Fleece ,etc( As per customer's request.) |
| Weight | 100g to 340gsm( As per customer's request.) |
| Printing | Water printing,rubber printing, heat transfer, flocking printing , Applique, Embroidery, sublimation heat transfer,etc. |
| Port | Shenzhen |
| Shrinkage | As per your needs(<5%,5%-7%,7%-9%) |
| Age Group/Gender | Can customize for all ages, both male and female |
| Certificate | ISO 9001,Burgking,Organic, AZO free |
| Lead Time | Usually 30 work days more or less (According to quantity of your order) |
| Package | 1 pc/poly bag; Carton Size:60*50*45cm (We can pack as per customer's requirement.) |
| Payment Terms | EXW, FOB,CIF |
| Payment | T/T, Western Union, L/C at sight |
| Sample | 1. Sample price: we will refund the sample fee if you place an order with us. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Goldenpalm Apparel Inc.
