Wholesale Stock Heavy Weight Cotton Polar Fleece Pullover Hoodie Sweatshirt
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$12.60
50+
050
End
Key attributes
Customization
Available
Size
Free Size
Color
Customized
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
XHHD-2389
Hood Type
Fixed
Material
Blends
Pattern
Customized
Pocket Type
Kangaroo
Sleeve Length
Long Sleeve
Service
OEM
Design
ODM
Delivery
Courier Service
Policy
100%Inspection
Transport Package
Carton
Specification
Customization
Trademark
OEM
Origin
China
Hs Code
61102000
Production Capacity
150000PCS/Month
Package Size
60.00cm * 40.00cm * 20.00cm
Package Gross Weight
20.000kg
Lead Time
10 days (1 - 1000 piece) To be negotiated ( > 1000 piece)
Technology
Digital print, Heat transfer print, Laser cutting, Heat transfer press, Silk screen print, Embroidery, Applique.
Workmanship
high quality handmade with 100%inspection
Fabric Material
100% polyester/cotton or with elastance/or custom fabric
Feature
Breathable, Quick dry,Moisture wicking, Durable, Soft etc
Logo Design
Our design or your own design.
Accessories
Size label, Wash care label, Hangtag, Garment bag, all can be customized.
Moq
50pcs for first test order,300pcs/color/design for further orders
Supply Type
OEM, ODM Service.
Sample Fee
EXW 50 USD/pc; 7 working days for sample.
Place Of Origin
Quanzhou and Wenzhou,China (Mainland)
Trade Terms
EXW, FOB, CIF, CNF.
Production Time
30-40 days, depends on order details
Packing
1pc/poly bag, 60pcs in one carton (58*40*25cm), or as your request.
Shipping
All courier service or ocean shipment
After Sale
With 100%pre-production and after production inspection policy,we seldom have issue with quality. If there is unexpected issues,we gurantee 100%remake for the bulk!
Sample
First sample,fit sample,pp sample,shipment sample etc.
Quick Feedback
We always have regular stock fabrics for quick delivery as below photos
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | Free Size |
| Color | Customized |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | XHHD-2389 |
| Hood Type | Fixed |
| Material | Blends |
| Pattern | Customized |
| Pocket Type | Kangaroo |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Service | OEM |
| Design | ODM |
| Delivery | Courier Service |
| Policy | 100%Inspection |
| Transport Package | Carton |
| Specification | Customization |
| Trademark | OEM |
| Origin | China |
| Hs Code | 61102000 |
| Production Capacity | 150000PCS/Month |
|---|---|
| Package Size | 60.00cm * 40.00cm * 20.00cm |
| Package Gross Weight | 20.000kg |
| Lead Time | 10 days (1 - 1000 piece) To be negotiated ( > 1000 piece) |
| Technology | Digital print, Heat transfer print, Laser cutting, Heat transfer press, Silk screen print, Embroidery, Applique. |
| Workmanship | high quality handmade with 100%inspection |
| Fabric Material | 100% polyester/cotton or with elastance/or custom fabric |
| Feature | Breathable, Quick dry,Moisture wicking, Durable, Soft etc |
| Logo Design | Our design or your own design. |
| Accessories | Size label, Wash care label, Hangtag, Garment bag, all can be customized. |
| Moq | 50pcs for first test order,300pcs/color/design for further orders |
| Supply Type | OEM, ODM Service. |
| Sample Fee | EXW 50 USD/pc; 7 working days for sample. |
| Place Of Origin | Quanzhou and Wenzhou,China (Mainland) |
| Trade Terms | EXW, FOB, CIF, CNF. |
| Production Time | 30-40 days, depends on order details |
| Packing | 1pc/poly bag, 60pcs in one carton (58*40*25cm), or as your request. |
| Shipping | All courier service or ocean shipment |
| After Sale | With 100%pre-production and after production inspection policy,we seldom have issue with quality. If there is unexpected issues,we gurantee 100%remake for the bulk! |
| Sample | First sample,fit sample,pp sample,shipment sample etc. |
| Quick Feedback | We always have regular stock fabrics for quick delivery as below photos |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Quanzhou Xinli Garments Co., Ltd.
