Mens Oversized Hoodies Sweatshirt Drop Shoulder Hoodie
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$10.40
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Size
S, S-2XL
Color
Colourful
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
SG-H360
Material
100% Cotton
Oem
Yes
Logo Oem
100PCS
Tag Oem
100PCS
Fabric Option
300g/360g/380g
Gender
Unisex
Season
Summer
Age Group
Adults
Type
Hoody
Feature
Breathable
Suitable For
Fitness
Style
Sport
Transport Package
Carton
Specification
360g cotton
Trademark
SG
Origin
Zhejiang
Hs Code
6109100010
Production Capacity
10000000
Package Size
12.00cm * 12.00cm * 5.00cm
Package Gross Weight
2.000kg
Product Name
Men's Hoodie
Material/Fabric
360gsm 100% Cotton
Use
Daily Dressing
Fabric Type
knitted
Customized Service
Fabric, size, color, logo, label, printing, embroidery all support customization. Make your design unique.
Sample Service
Embroidered, Garment Dyed, Tie Dyed, Washed, Yarn Dyed, Beaded, Plain Dyed, Printed
Payment Method
T/T,Western Union,Support All Payment Methods
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | S, S-2XL |
| Color | Colourful |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | SG-H360 |
| Material | 100% Cotton |
| Oem | Yes |
| Logo Oem | 100PCS |
| Tag Oem | 100PCS |
| Fabric Option | 300g/360g/380g |
| Gender | Unisex |
| Season | Summer |
| Age Group | Adults |
| Type | Hoody |
| Feature | Breathable |
| Suitable For | Fitness |
|---|---|
| Style | Sport |
| Transport Package | Carton |
| Specification | 360g cotton |
| Trademark | SG |
| Origin | Zhejiang |
| Hs Code | 6109100010 |
| Production Capacity | 10000000 |
| Package Size | 12.00cm * 12.00cm * 5.00cm |
| Package Gross Weight | 2.000kg |
| Product Name | Men's Hoodie |
| Material/Fabric | 360gsm 100% Cotton |
| Use | Daily Dressing |
| Fabric Type | knitted |
| Customized Service | Fabric, size, color, logo, label, printing, embroidery all support customization. Make your design unique. |
| Sample Service | Embroidered, Garment Dyed, Tie Dyed, Washed, Yarn Dyed, Beaded, Plain Dyed, Printed |
| Payment Method | T/T,Western Union,Support All Payment Methods |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
YONGKANG SG INDUSTRY & TRADE CO., LTD.
