Toddler Little Girls Fleece Zipper Hooded Jacket Kids Winter Fall Warm Zip up Hoodies Thick Coat Flannel Sherpa Pullover Tops
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$6.90
140+
0140
End
Key attributes
Customization
Available
Buttons
Zipper
Color
White
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
Outwear002
Gender
Unisex
Material
Polyester/Cotton
Neck Shape
Hooded
Season
Winter, Winter
Sleeve Style
Long Sleeve
Technics
Knitted
Production Name
Baby Romper
Size
Nb, 3m, 6m, 9m, 12m, 18m, 24m
Feature
Breathable, Soft, Comfortable
Moq
140 PCS Per Color
Type
Romper
Transport Package
1 PCS Per OPP Bag, and 200 PCS Per Carton
Specification
Fleece polyester
Trademark
Mom lover
Origin
China
Hs Code
6209909000
Production Capacity
500000PCS Per Month
Package Size
50.00cm * 40.00cm * 40.00cm
Package Gross Weight
20.000kg
Lead Time
5 days (1 - 100 pc) To be negotiated ( > 100 pc)
Description
Baby Girl Baby Boy Winter fleece outwear
Fabric
310g fleece Sherpa material Baby sleepsuit zipper style long sleeves
Freature
Soft and breathable, skin friendly for baby daily wear or outdoor wear
Label & Logo
can add your brand or logo
Logo Printing Way
Heat transfer printing, Screen printing, Glitter, Embroidery
Sample
Can make sample for you according to your requirement
Sample Time
3-5 days if no any design, 5-7days if with logo
Snap Button
We use nickel free snaps & Azo free dyes to protect baby's sensitive skin.
Certificate
CPC, CPSIA, REACH, AZO, Ect.
| Customization | Available |
|---|---|
| Buttons | Zipper |
| Color | White |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | Outwear002 |
| Gender | Unisex |
| Material | Polyester/Cotton |
| Neck Shape | Hooded |
| Season | Winter, Winter |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Technics | Knitted |
| Production Name | Baby Romper |
| Size | Nb, 3m, 6m, 9m, 12m, 18m, 24m |
| Feature | Breathable, Soft, Comfortable |
| Moq | 140 PCS Per Color |
| Type | Romper |
| Transport Package | 1 PCS Per OPP Bag, and 200 PCS Per Carton |
|---|---|
| Specification | Fleece polyester |
| Trademark | Mom lover |
| Origin | China |
| Hs Code | 6209909000 |
| Production Capacity | 500000PCS Per Month |
| Package Size | 50.00cm * 40.00cm * 40.00cm |
| Package Gross Weight | 20.000kg |
| Lead Time | 5 days (1 - 100 pc) To be negotiated ( > 100 pc) |
| Description | Baby Girl Baby Boy Winter fleece outwear |
| Fabric | 310g fleece Sherpa material Baby sleepsuit zipper style long sleeves |
| Freature | Soft and breathable, skin friendly for baby daily wear or outdoor wear |
| Label & Logo | can add your brand or logo |
| Logo Printing Way | Heat transfer printing, Screen printing, Glitter, Embroidery |
| Sample | Can make sample for you according to your requirement |
| Sample Time | 3-5 days if no any design, 5-7days if with logo |
| Snap Button | We use nickel free snaps & Azo free dyes to protect baby's sensitive skin. |
| Certificate | CPC, CPSIA, REACH, AZO, Ect. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Shijiazhuang Cool Apparel Co., Ltd.
