Ready to Ship Sinocolor A2 40cm 60cm 80cm with Dual/ Four I1600 I3200 Heads T Shirt Dtf Printers with Shaker
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
USD600.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
Lifetime Online Support
Warranty
15 Months Trouble Free Warranty
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Plate
Lithography Printing
Structure
Platen Press
Color & Page
Multi-Colour Printing Press
Usage
Paper Printer, Label Printer, Card Printer, Cloths Printer, T Shirts, Hoodies
Automatic Grade
Automatic
Printing Interface
USB3.0
Printing Speed
7 Sqm/H
System Supported
Windows 7, Windows 10, Windows XP
Model Number
60cm Dtf Printer
Printhead
2 or 4 PCS I1600/ I3200 Printheads
Max Printing Size
30cm or 40cm or 60cm or 80cm
Media Types
Print on Pet Film Then Transfer Onto Garment, etc
Ink
Textile Pigment Ink
Ink Color
Cmyk+White (Fluorescent Color Available)
Resolution
2400dpi
Speed
7 Sqm/H (2 Heads)
Application
Heat Transfer T-Shirt Garment, Hoodie, Shoes
Powder Treating
Integrated Design for Printing and Powder Treating
Transport Package
172*125*132cm / 300kg
Specification
172*125*132cm / 300KG
Trademark
SinoColor DTF T-shirt Printer
Origin
China, Shanghai, Nantong
Hs Code
8443322100
Production Capacity
300 Sets Per Month
Package Size
172.00cm * 125.00cm * 132.00cm
Package Gross Weight
350.000kg
Model No.
DTF-800D(Plus)
Media
Size
Types
PET Film
Production
5 sqm/h(2 heads)
Ink Type
Pigment Ink
Ink Droplet
1.5-21pl variable
Powder Shaking And Heating
Standard Equipped
Cleaning
Automatic Cleaning, Anti-Clogging Flash Function & Capping System
Feed & Take Up
Automatic Media Feeding ( Standard ) & Take up System ( Standard )
Environment
Temperature: 20-28ยบC, Humidity: 40%-60%
Rip Software
Maintop (standard)/ FlexiPrint (optional)
Interface
USB 3.0
Power
AC 110/ 220V, 50/ 60Hz, 3400W
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | Lifetime Online Support |
| Warranty | 15 Months Trouble Free Warranty |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Plate | Lithography Printing |
| Structure | Platen Press |
| Color & Page | Multi-Colour Printing Press |
| Usage | Paper Printer, Label Printer, Card Printer, Cloths Printer, T Shirts, Hoodies |
| Automatic Grade | Automatic |
| Printing Interface | USB3.0 |
| Printing Speed | 7 Sqm/H |
| System Supported | Windows 7, Windows 10, Windows XP |
| Model Number | 60cm Dtf Printer |
| Printhead | 2 or 4 PCS I1600/ I3200 Printheads |
| Max Printing Size | 30cm or 40cm or 60cm or 80cm |
| Media Types | Print on Pet Film Then Transfer Onto Garment, etc |
| Ink | Textile Pigment Ink |
| Ink Color | Cmyk+White (Fluorescent Color Available) |
| Resolution | 2400dpi |
| Speed | 7 Sqm/H (2 Heads) |
| Application | Heat Transfer T-Shirt Garment, Hoodie, Shoes |
| Powder Treating | Integrated Design for Printing and Powder Treating |
|---|---|
| Transport Package | 172*125*132cm / 300kg |
| Specification | 172*125*132cm / 300KG |
| Trademark | SinoColor DTF T-shirt Printer |
| Origin | China, Shanghai, Nantong |
| Hs Code | 8443322100 |
| Production Capacity | 300 Sets Per Month |
| Package Size | 172.00cm * 125.00cm * 132.00cm |
| Package Gross Weight | 350.000kg |
| Model No. | DTF-800D(Plus) |
| Media | Size |
| Types | PET Film |
| Production | 5 sqm/h(2 heads) |
| Ink Type | Pigment Ink |
| Ink Droplet | 1.5-21pl variable |
| Powder Shaking And Heating | Standard Equipped |
| Cleaning | Automatic Cleaning, Anti-Clogging Flash Function & Capping System |
| Feed & Take Up | Automatic Media Feeding ( Standard ) & Take up System ( Standard ) |
| Environment | Temperature: 20-28ยบC, Humidity: 40%-60% |
| Rip Software | Maintop (standard)/ FlexiPrint (optional) |
| Interface | USB 3.0 |
| Power | AC 110/ 220V, 50/ 60Hz, 3400W |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Sinocolor Printing Equipment (Shanghai) Co., Ltd.
